Duże zainteresowanie flagą Księstwa Cieszyńskiego

24 marca w sali widowiskowej cieszyńskiego Domu Narodowego odbyła się oficjalna prezentacja odtworzonej flagi Księstwa Cieszyńskiego. Za inicjatywę odtworzenia flagi odpowiada cieszyńska Fundacja Volens wraz z przyjaciółmi. Już w listopadzie 2016 roku, dzięki współpracy z wybitnym heraldykiem i weksylologiem Alfredem Znamierowskim, Fundacja mogła zaprezentować owoc swojej pracy włodarzom miasta oraz zainteresowanym podmiotom administracji publicznej.

Podczas piątkowego spotkania, w imieniu Volens, o idei odtworzenia flagi Księstwa Cieszyńskiego, wypowiedzieli się eksperci w osobach:
– Alfreda Znamierowskiego, wybitnego heraldyka i weksylologa, autora odtworzonej flagi Księstwa Cieszyńskiego;
– Leszka Lipsy, byłego wiceprezesa cieszyńskiego koła przewodników PTTK, inicjatora Bractwa Księstwa Cieszyńskiego;
– Pawła Cywińskiego, kulturoznawcy, geografa, orientalisty, twórcy portalu post-turysta.pl;

Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją – mówi Mariusz Chybiorz, kierujący Fundacją Volens – Mieliśmy spore obawy, głównie ze względu na wczesnopopołudniowy termin spotkania. Okazało się jednak, że tematyka zarówno pielęgnowania lokalnej tożsamości, jak i rozwoju turystyki, bazującej na marce ‘Księstwo Cieszyńskie” nie jest obojętna dla mieszkańców zarówno Cieszyna, jak i okolic. Po obu stronach rzeki Olzy – dodaje Chybiorz.

Inicjatorzy zapowiadają kontynuację działań ukierunkowanych na promocję kultury, tradycji i historii regionu.

źródło: gazetacodzienna.pl