Konsultacje

Jaki jest oficjalny wzór i proporcje flagi państwa X?

W którym miejscu w szeregu flag państwowych należy umieścić flagę polską?

Jaka ma być kolejność flag w szeregu pięciu masztów, kiedy chcemy umieścić na nich flagi polską, innego państwa, Europejską, powiatu i gminy?

Jak ma wyglądać flaga Słowacji w układzie pionowym, czyli w formie banneru lub flagi stolikowej?

Jak udrapować barwy narodowe na ścianie za prezydium na sali konferencyjnej lub widowiskowej?

W jaki sposób zaprezentować flagi różnych państw na stadionie lub w hali sportowej?

Te i wiele podobnych pytań zadają nam firmy i instytucje, które takich informacji nie mogą nigdzie znaleźć, a gdy znajdą je w internecie okazuje się, że są błędne. Na przykład w Wikipedii niemal żaden herb państwowy nie jest w pełni zgodny z wzorem ustawowym. Flagi są na ogół przedstawione poprawnie, lecz zdarza się, że w przypadku zmiany flagi w jakimś państwie, na wizerunek nowej flagi trzeba trochę poczekać.

Jeśli nie korzysta się z fachowych konsultacji, można popełnić żenujące błędy. Za przykład może posłużyć wystrój flagowy Forum Ekonomicznego w Krynicy, którym Polska się tak mocno chlubi. Już od wielu lat organizatorzy Forum dekorują fasadę Domu Zdrojowego bannerami państw uczestniczących, lecz wzory wielu bannerów i sposób ekspozycji są niewłaściwe. Również ich kolejność jest sprzeczna ze wszystkimi zasadami przyjętymi w świecie. Oto przykłady:

2007

Słowacja – niewłaściwy wzór, Uzbekistan – banner odwrócony, Białoruś – brakuje części wzoru, Kirgistan – banner odwrócony, Flaga Europejska – w niewłaściwym miejscu.

2012

Hiszpania – herb w niewłaściwym miejscu, Kazachstan – niewłaściwy wzór, Kirgistan – niewłaściwy wzór, Mołdawia – zbyt mały herb, czarno-biały zamiast barwnego, Słowacja – niewłaściwy wzór, Uzbekistan – banner odwrócony.

2013

Flaga Europejska – w niewłaściwym miejscu, Azerbejdżan – banner odwrócony, Białoruś – banner o wzorze sprzed , odwrócony, Chorwacja – niewłaściwy wzór, Czechy – banner odwrócony.

2015

Hiszpania – niewłaściwy wzór, Mołdawia – zbyt mały herb, czarno-biały zamiast barwnego.

2015

Chorwacja – niewłaściwy wzór, Czechy – banner odwrócony, Słowacja – niewłaściwy wzór, Armenia – banner odwrócony.

Również ekspozycja flag na sali obrad jest niewłaściwa. Flagi są tak stłoczone, że nie można ich rozpoznać, przez co tracą rolę symboli poszczególnych państw.

OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

dotyczące kolejności flag i bannerów na masztach. Telefon: +48 33 853 99 28.

KONSULTACJE odpłatne dotyczą

  • wystroju flagowego wszelkich imprez,
  • oficjalnych wzorów flag i herbów państw, terytoriów oraz jednostek podziału
  • administracyjnego wszystkich państw,
  • weksyliów i herbów historycznych,
  • innych zagadnień, związanych z weksylologią i heraldyką.

Dzięki naszemu archiwum oraz bieżącym kontaktom z licznymi weksylologami na całym świecie, zawsze możemy udzielić prawidłowej odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania, dotyczące herbów i weksyliów wszystkich państw i terytoriów świata. I to nie tylko obecnych, ale także historycznych. Dysponujemy również pełną wiedzą o wszystkich historycznych i obecnych weksyliach używanych przez instytucje rządowe, wojska lądowe, lotnictwo i marynarkę wojenną.