Flaga niebiesko biało czerwona. Trójkolorowa flaga – czy tylko francuska?

Flaga niebiesko biało czerwona jest jedną z popularniejszych. Głównie przez wzgląd, że kolory te są bardzo popularne na flagach. Czego dowodem będzie jedna z kilku przetoczonych flag.

Zacznijmy jednak od najpopularniejszej

Niebiesko biało czerwona flaga najpowszechniej kojarzona jest z Francją. Nic dziwnego, gdyż kolory te kojarzone są z tym krajem od 1789 roku, czyli od czasów Wielkiej Rewolucji.
Miały wtedy symbolizować odpowiednio – niebieski szlachtę, biały króla i czerwony lud. Położenie ich równo obok siebie, miało podkreślić jedno z głoszonych wtedy haseł równości wszystkich stanów.

Flaga trzech nacji

W latach 1918-1929, istniało Królestwo Serbów Chorwatów i Słoweńców, zmienione w 1929 na Królestwo Jugosławii, a następnie przemianowane na Jugosławię. Istniało do 1992 roku. Flagą tego państwa była właśnie niebiesko biało czerwona flaga. Kolory te wybrane przez wzgląd na Kongres Wszechsłowiański z 1848 roku.

Flaga Słowian

O co chodzi z Kongresem Wszechsłowiańskim? W XIX i XX wieku pojawiła się teoria, mówiąca o tym, że ludy słowiańskie powinny się połączyć w jedno państwo lub bardzo ściśle ze sobą współpracować. Na Kongresie Wszechsłowiańskim w 1848, który odbył się w Paryżu ustalono między innymi kolory panslawizmu – czyli tej teorii.
Zostały nimi kolory niebieski, biały i czerwony, przez wzgląd, że to najczęściej pojawiające się kolory we flagach państw słowiańskich.
Przykładem może być Rosja, Czechy, czy Polska.