Krzyż grecki – niby grecki, ale też szwajcarski i serbski

Krzyż grecki to charakterystyczny symbol dla religii prawosławnej, ale też i dla niektórych państw europejskich.
Czym jest? Co oznacza? Na jakich flagach się pojawia i dlaczego?

Jak wygląda krzyż grecki?

Jest on trudny do pomylenia z innymi. Stanowią go dwie równej długości, przecinające się pośrodku belki. Dzięki temu łatwo go wpisać w okrąg, czemu zawdzięcza nazwę krzyża słonecznego. Ma to swoje dalsze znaczenie – z tego względu często był wykorzystywany w dawnych kulturach jako symbol światła, słońca i światłości.
Obecnie wiąże się go z czterema stronami świata, a także religią prawosławną. Według niej pionowa kreska symbolizuje łaskę, podczas gdy pozioma działanie człowieka.

Flaga grecka

Jak można by się spodziewać po nazwie krzyż grecki jest związany z Grecją. Dokładniej – występuje nawet na jej fladze w górnym lewym rogu. Ma to odzwierciedlać związanie narodu greckiego z prawosławiem.

Serbska odmiana

Wiele osób wskazuje na flagę serbską, jako przykład krzyża greckiego. Na fladze faktycznie bowiem występuje ten krzyż ale ozdobiony czterema literkami „C” – choć tak naprawdę jest to „S” zapisane cyrylicą. Uznaję się ten symbol za odmianę krzyża greckiego, tak zwany krzyż serbski.
Jest to symboliczny zapis dewizy Serbów „Tylko jedność ocali Serbów”.

Flaga Szwajcarii

Jedna z najbardziej charakterystycznych flag na świecie – bo druga kwadratowa. Biały krzyż grecki na fladze znajduje się przez wzgląd historyczny. Po bitwie pod Laupen w XIV wieku wszyscy oficerowie i żołnierze zostali odznaczeniu znakiem krzyża greckiego. Od tamtego czasu krzyż ten stanowi symbol dla Szwajcarów.