Jak przetrwać okres opieki nad małym dzieckiem

Jako młoda matka czy młody ojciec możesz być zaskoczony tym, ile dodatkowej pracy pojawia się w domu po pojawieniu się dziecka. Oprócz opieki nad dzieckiem, jego karmienia, przewijania, kąpania i usypiania pojawiają się dodatkowe czynności. Przykładem takiego dodatkowego zajęcia jest częste pranie pieluszek i wkładów, którego będzie bardzo dużo zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się na częste korzystanie z wielorazowych pieluch. Jak organizować sobie czas, aby przetrwać trudny okres opieki nad małym dzieckiem?

Współpraca między młodymi rodzicami

Przede wszystkim będzie bardzo ważne, aby rodzice dziecka dogadywali się i dzielili się obowiązkami. Nierówny podział obowiązków szybko wykończy jedną ze stron, co doprowadzi do frustracji i nieprzyjemnej atmosfery w domu. Zatem najlepiej jeśli porozmawiacie o tym, kto jest za co odpowiedzialny w domu. Pracy będzie znacznie więcej, dlatego kluczowe jest, abyście się dobrze rozumieli i aby istotne kwestie nie pozostawały w sferze domysłów. W innym wypadku kłótnie będą dodatkowym ciężarem, który odbierze Wam radość z tego czasu i ogólnie z rodzicielstwa.

Załatw sobie pomoc

Dobrze jest wcześniej porozmawiać z Waszymi rodzicami, czy rodzeństwem na temat ewentualnego wsparcia w opiece nad dzieckiem. Dobrze, aby ktoś mógł od czasu do czasu Was odwiedzić i zająć się maluchem. Dzięki temu zyskacie możliwość posprzątania domu, zadbania o siebie i przygotowania posiłku. Jeśli długo będziecie funkcjonować bez “wsparcia”, wówczas może to być bardzo trudne i wykańczające. Im więcej osób będzie w stanie Was odwiedzić i pomóc przy dziecku, tym lepiej dla Waszego zdrowia psychicznego. Oczywiście jeśli Wasze fundusze na to pozwalają, wówczas powinniście skorzystać z pomocy płatnej opieki. Jest to nieoceniona pomoc, która również umożliwi Wam wyrwanie się z domu, odwiedzenie znajomych czy wyjście do kina. W życiu młodych rodziców są to duże wydarzenia, które pomagają przetrwać nawał pracy i dodatkowych obowiązków związanych z dzieckiem.