Flaga biało zielona czerwona – flaga z wdzięczności do Rosji

Rosja nie wydaje się krajem, wobec którego można żywić tak dużą wdzięczność, by poświęcić jej flagę. Jednak istnieje jedno państwo, które tak właśnie zrobiło. I flaga biało zielona czerwona.

Bułgaria

Co się stało, że Bułgarzy w swojej fladze nawiązali do flagi rosyjskiej i na jakiej zasadzie jest to nawiązanie?
Otóż Bułgarzy byli wspierani przez Rosjan podczas wolny niepodległościowej, toczonej z Turcją. Rosja, co prawda, miała w tym swój wewnętrzny interes, jednak na skutek tego wsparcia Bułgarzy zyskali niepodległość i mogli stworzyć swoje państwo.
Jednak jak biało-zielono-czerwona flaga nawiązuje do flagi rosyjskiej? Po pierwsze – obie flagi to prostokąt z trzema równymi paskami kolorów. Po drugie górny pasek i dolny jest taki sam. Bułgarzy zmienili tylko kolor środkowy.

Znaczenie koloru

Jakie znaczenie dla Bułgarów mają ich barwy narodowe? Kolor biały miał oznaczać pokój, jaki zapanuje po wojnie niepodległościowej. Kolor zielony, który zastąpił niebieski z flagi rosyjskiej, symbolizował wolność, jaką zyskali. Ostatni pas, czerwony, to krew, jaka została przelana w imię wolności.

Ile ma lat?

Flaga Bułgarii była w swojej historii kilkukrotnie zmieniana. Pierwsza wersja – i co ciekawe przywrócona jako obecnie obowiązująca – pochodzi z 1913 roku. Od 1946 do 1990 roku wszelkie zmiany flagi były związane z jej narożnikiem na który wprowadzono emblemat państwowy. Ten w tym czasie uległ zmianie kilkukrotnie, przez co uchwalana była aktualizacja flagi.