Jak kupić swoją pierwszą gitarę?

Pierwsza gitara to pierwszy krok do zostania znakomitym muzykiem – doskonale wie o tym profesjonalna obsługa pracowni Luthier. Granie to fascynujące hobby i zajmująca pasja. Pierwszy instrument staje się narzędziem do szlifowania umiejętności i wydobywania talentu podczas tworzenia własnej muzyki. Dlatego decyzja o zakupie i sam wybór gitary musi być przemyślany i obiektywny. A samego zakupu najlepiej dokonać w specjalistycznym sklepie, na przykład Luthier, gdzie profesjonalna i doświadczona obsługa pomoże w wyborze.

Zakup pierwszej gitary jest emocjonujący, przez co łatwo o błędy. Uniknąć ich pomoże obecność specjalisty (w Luthier pracują osoby pełne pasji i doświadczenia), który poznając potrzeby i możliwości młodego muzycznego adepta, wybierze taki instrument, który najlepiej sprawdzi się w danych rękach.

Jako pierwszą gitarę lepiej wybrać wersję akustyczną lub klasyczną, które świetnie przydają się do nauki gry. Na elektryczną z pewnością przyjdzie jeszcze czas – wtedy, gdy młody muzyk opanuje pierwsze kroki. Nylonowe struny są zdecydowanie łatwiejsze w dociskaniu do progu, dzięki czemu ćwiczenia są prostsze i można uniknąć odcisków na palcach (które pojawiają się często na początku przygody z gitarą).

Odpowiednie chwycenie akordów staje się też prostsze, gdy odległość między strunami i progami jest szersza. Wielkość gitary powinna być natomiast uzależniona od postury grającego oraz jego komfortu podczas gry. Najpopularniejszymi są gitary w rozmiarach: ½, ¾ i 4/4. W dopasowaniu odpowiedniej wielkości z przyjemnością pomoże obsługa specjalistycznego sklepu Luthier.

Gitary różnią się między sobą także akcją strun. Początkującym muzykom łatwiej będzie grać na instrumentach, w których struny położone są bliżej gryfu. Taka budowa sprawi także, że dźwięk pozbawiony będzie rezonansu. Dobrze wybrana gitara powinna stroić – sprawdzić to można za pomocą stroika strojąc najwyższą strunę do dźwięku E. Potem ustala się, czy ten sam dźwięk na tej samej strunie będzie identycznie brzmiał na dwunastym progu. Jeśli tak – model jest wykonany prawidłowo.