Co oznaczają barwy polskiej flagi?

Flaga Polski jest jednym z symboli narodowych naszego kraju i podzielona jest ona na dwie poziome części. Dolna jej część ma barwę czerwoną, natomiast górna ma barwę białą. Wielu z nas mogłoby jednak zastanawiać się, co oznaczają kolory na fladze Polski i dlaczego są właśnie tylko te dwa?

Znaczenie barw na Polskiej fladze

Barwa czerwona na Polskiej fladze oznacza w znaczeniu heraldycznym ogień, krew, odwagę oraz waleczność. Biała barwa natomiast, która tak naprawdę zastępuje odcień srebrny, symbolizuje wodę, dobro, pokorę, lojalność oraz czystość. Ktoś mógłby się jednak zastanawiać, co to znaczy „w znaczeniu heraldycznym”? Otóż heraldyka jest to nauka, zajmująca się badaniem historii i znaczenia herbów, dlatego też to właśnie ona podpowiada nam, co oznaczają barwy herbów oraz flag. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż to, co oznaczają kolory flagi Polski, symbolizuje dokładnie to samo, co symbolizują barwy godła Polski. W końcu to dokładnie te same barwy. Na godle Polski znajduje się biały orzeł na czerwonym tle, przy czym godło zawiera także w niektórych miejscach barwę złotą. Na godle tak samo, jak barwy flagi, orzeł biały symbolizuje niewinność, natomiast czerwone tło oznacza krew wylaną na polu walki. Flaga jest ściśle powiązana z godłem, ponieważ to właśnie ze względu na godło ma takie, a nie inne kolory. Dolna jej część oznacza bowiem tło godła, natomiast górna oznacza orła.

Ciekawostki o fladze

– Obecna flaga została wprowadzona dokładnie dnia 1 sierpnia 1919 roku.
– Na samym początku barwą narodową był karmazyn symbolizujący dostojeństwo.
– Flaga ma proporcje 5:8, co oznacza, iż jej pionowe krawędzie mają stosunek 5:8 do krawędzi poziomych, czyli tych dłuższych.
– Kolory bieli i czerwieni zostały uznane za narodowe barwy Polski dnia 3 maja 1792 roku, natomiast dnia 7 lutego 1831 roku zostało to uregulowane ustawą Sejmu Królestwa Polskiego.
– Barwy na fladze są odwzorowaniem barw obecnych na używanej już w średniowieczu chorągwi polskiej, na której to widniał biały orzeł na czerwonym tle.
– Mówimy poprawnie, iż flaga jest „biało-czerwona”, ponieważ kolory odczytujemy od góry, a więc od białego, przy czym powiedzenie tych kolorów byłoby niepoprawne językowo.
– Umieszczając flagę pionowo, powinniśmy umieścić ją w taki sposób, by kolor biały zawsze był po lewej stronie, natomiast jeśli chodzi o kotyliony, kolor biały zawsze powinien być w środku, otoczony kolorem czerwonym.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, flaga jest jednym z symboli narodowych, co oznacza, iż zawsze powinniśmy odnosić się do niej z należytym szacunkiem. Jest to prawem i obowiązkiem każdego obywatela Polski. Absolutnie nie powinno się drzeć flagi czy niszczyć jej, gdyż jest to równoznaczne z brakiem poszanowania do symboli narodowych. Dlaczego to takie ważne? Otóż dlatego, iż wiele osób poległo na polu bitwy, walcząc o te symbole i o nasz kraj. Mając szacunek do flagi, herbu czy hymny, oddajemy równocześnie hołd i szacunek tym poległym osobom, które wywalczyły nam między innymi niepodległość.