Jaka jest różnica między anime, a mangą?

Różnica między anime i mangą zawsze była kontrowersyjnym tematem, ale nie wiadomo do końca dlaczego. W 99% przypadków ludzie powiedzą ci „Manga jest lepsza”. Co jest prawdą w wielu przypadkach, ale nie we wszystkich. Niektóre anime przewyższają ich odpowiedniki w mandze. A więc czym się różni anime od mangi?

Czym jest anime?

Anime to nieformalny lub skrócony sposób na powiedzenie animacji. To najbardziej autentyczny sposób na powiedzenie tego, ponieważ anime często kojarzy się z japońską animacją.

Kiedy ludzie mówią anime w Japonii, może to odnosić się do dowolnego rodzaju animacji, czy to zachodniej, czy azjatyckiej. Ale na Zachodzie, kiedy mówi się o anime, myślimy tylko o japońskiej animacji. Japońska animacja ma unikalny wygląd i generalnie można od razu stwierdzić, czy to anime, czy nie.

Generalnie japońska animacja jest animowana, ponieważ jej materiał źródłowy (manga) osiągnął pewien punkt popularności. Twórcy mają teraz środki na umieszczenie go w studiu. (nie wszystkie anime są zrobione w ten sposób). Produkcja anime to gigantyczne przedsięwzięcie. Do wyprodukowania serii potrzeba od kilkunastu do setek osób.

Czym jest manga?

Definicja lub znaczenie mangi może dosłownie brzmieć „kapryśny rysunek”. Ale to po prostu japoński komiks. Japońskie komiksy są na ogół czarne, co może zrazić wielu ludzi. Jednak niektórzy wolą to w ten sposób, ponieważ nadaje niepowtarzalny ton i klimat.

W przeciwieństwie do większości świata, japońskie komiksy cieszą się ogromną popularnością w Japonii, a w ostatnich latach ogromnie wzrosły na zachodzie. Ciekawostka: japońskie komiksy czyta się od prawej strony książki.

Czy powinienem najpierw obejrzeć anime, czy od razu przejść do mangi?

Cóż, to wszystko zależy od preferencji danej osoby i jest całkowicie subiektywne. Niektórzy ludzie lubią najpierw czytać, a inni najpierw oglądać. Zadaj więc sobie pytanie: „Czy lubię rozrywkę pochłanianą przez czytanie, czy oglądanie?” Wniosek, do którego dojdziesz, będzie najlepszym wyborem.

Jednakże wszyscy możemy się zgodzić, że przez większość czasu manga jest lepsza niż anime. Dlatego warto najpierw obejrzeć anime, a potem przeczytać mangę. Ponieważ jeśli najpierw przeczytasz komiks, możesz nie cieszyć się animacją. Z drugiej strony, jeśli najpierw obejrzysz animację, a następnie przejdziesz do komiksu, twoje poczucie rozrywki tylko się zwiększy.