Czy w studiu można używać słuchawek dla DJ?

Słuchawki to nieodzowny element wielu zawodów. A właściwie każdego zawodu związanego z muzyką. Czy jednak jest różnica między słuchawkami używanymi w klubie przez DJ, a tymi używanymi w studiu?

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze to mieć świadomość, że w obu miejscach panują inne warunki, co za tym idzie słuchawki muszą spełniać inne oczekiwania. Nie można o tym zapominać. Mimo wszystko słuchawki używane i w jednym, i w drugim miejscu powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów. To istotny aspekt, ponieważ będziemy używać ich przez kilka godzin dziennie. Czasami nawet kilkanaście. Nie mogą one być zbyt ciężkie, ale mimo wszystko muszą być wykonane z solidnych materiałów.

Jakie słuchawki do studia, a jakie do klubu?

Nasuwa się więc pytanie czy w studiu mogę używać słuchawek djskich? Teoretycznie można. Jest to jednak zależne. Jak wiadomo w studiu u producenta muzycznego jest ciszej niż w klubie pełnym roztańczonych ludzi. Dobrze jest więc zdać sobie sprawę, że idzie za tym też fakt, że DJ zwraca uwagę na zupełnie inne rzeczy podczas miksowania muzyki, niż producent. Dlatego zasadniczo słuchawki dla jednych i drugich trochę się różnią. Nie da się jednak zaprzeczyć, że większość różnic jest stworzona na potrzeby marketingu firm zajmujących się ich produkcją.

Zatem jeśli używa nam się dobrze słuchawek do klubu, dlaczego by nie używać ich w studiu? Nie jest to zakazane, jednak trzeba się liczyć z tym, że jakość takich słuchawek musi być naprawdę dobra. Jednak producent muzyczny musi wyłapać wszystkie nawet najdrobniejsze szczegóły podczas produkcji. Źle wybrane słuchawki mogą spowodować, że muzyka będzie źle przekazywana. Będzie ona po prostu miała słabą jakość.

Dobrze jest więc jednak kupić do studia odpowiednio do tego przeznaczone słuchawki. Będzie to jednak związane ze wzrostem ceny takich słuchawek, jednak mimo wszystko ich jakość będzie również znacznie lepsza. Dlatego właśnie dobrze jest w nie zainwestować i cieszyć się komfortem pracy.