Czym jest Rafting? i jak on wygląda w Pieninach?

Co to jest Rafting?

Raftingiem nazywa się turystyczną odmianę spływu rzecznego wykonywaną np. na pontonach czy łódkach. Jest on wykonywany na wodach śródlądowych o zróżnicowanym sposobie trudności. Można dzięki temu możliwie jak najlepiej dopasować poziom zaawansowania do potrzeby i umiejętności klienta. Jest usługa, której popularność zaczęła się w latach 80 – tych XX wieku.

Rafting Pieniny

Rafting jako turystyczna usługa jest wykonywany w Pieninach na rzece Dunajec. Firmy oferują przebycie górskiej rzeki na odpowiednio przygotowanych i atestowanych pontonach lub kajakach. By spędzić ten czas bez nieprzyjemnych wypadków i urazów trzeba oczywiście zachować pełne standardy bezpieczeństwa tj. ubranie specjalnych kamizelek ratunkowych i specjalnych kasków. W raftingu kluczem do wspaniałej zabawy jest praca zespołowa. Jeśli jest ona na odpowiednim poziomie, spływ będzie stanowił wspaniałą przygodę, którą będzie można ciepło wspominać. Jest to odpowiednia propozycja dla rodzin i osób w każdym wieku. Szkolenie i przygotowanie osób do wyprawy odbywa się pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów. Skala trudności Dunajca to WW1-2 z ang. White Water, czyli przyjemnego i możliwa do osiągnięcia dla każdego. Nie jest to w żadnym wypadku przesadzone stwierdzenie, ponieważ, tymi trasami podążają nawet 2-3 latki. Nie potrzeba więc tak naprawdę żadnych specjalnej umiejętności czy tężyzny fizycznej. Wyższym i trudniejszym poziomem jest WW3, czyli tzw. średnia trasa. Na tej trasie dość często występują spadki. Na tym poziomie wymagane jest już doświadczenie instruktora i sternika, nie jest ona jednak dostępna w Pieninach tylko w Tatrach i to tylko w okresie maj- czerwiec.

Jakie trasy

Podczas spływu raftingowego napotkamy nadzwyczajne krajobrazy stanowiące najlepszy przykład na wyjątkowość Pienińskiego Parku Narodowego. Na trasie znajduje się jednak kilka miejsc, w których fale dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Będzie to dobra decyzja do sprawdzenia swoich sił.