Flaga Unii Europejskiej
Flaga z gwiazdkami
Flaga Europy powiewa dumnie w wielu miejscach naszego kontynentu. Również w naszym kraju, co nie wszystkim jednak się podoba. Co tak właściwie symbolizuje ta granatowa flaga z żółtymi gwiazdkami ? Kogo reprezentuje i kiedy ją zaprojektowano? Co oznaczają gwiazdki na fladze Unii Europejskiej? Powinniśmy dobrze poznać znaczenie tej symbolicznej flagi aby wiedzieć, z czym – i kim – się identyfikujemy.
Flaga jest symbolem nie tylko samej organizacji, jaką jest Unia Europejska, ale ma także znacznie szersze znaczenie i oznacza europejską wspólnotę, pewną jedność i współdziałanie, te same korzenie, z których się wywodzimy. Na ciemnoniebieskim tle widzimy krąg złożony z dwunastu złotych gwiazd. Są one symbolem jedności, harmonii i solidarności pomiędzy poszczególnymi europejskimi narodami. Ich liczba nie zależy od ilości państw członkowskich, gdyż już w czasie zatwierdzania projektu Unia liczyła ich 14. Gwiazdki na fladze UE nawiązują do dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (z łaciny: Zjednoczeni w różnorodności). W starożytnym Rzymie liczba 12 oznaczała doskonałość. Jest to także nawiązanie do ilości miesięcy, godzin na zegarze czy znaków zodiaku.
W roku 1955 Rada Europy, organizacja zajmująca się prawami człowieka oraz promująca kulturę europejską, przyjęła obecny projekt flagi. Autorem koncepcji flagi jest francuski grafik Arsène Heitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego. W kolejnych latach zachęcano różne instytucje europejskie do posługiwania się wizerunkiem wspólnej flagi. W roku 1983 Parlament Europejski zadecydował, że flaga stanie się oficjalną flagą Unii Europejskiej, a dwa lata później przywódcy państw unijnych zatwierdzili tę decyzję. Po raz pierwszy unijna flaga zawisła 29 maja 1986 przed siedzibą Komisji Europejskiej przy dźwiękach hymnu Europy.
Projekt flagi budził przez lata kontrowersje i złośliwe komentarze. Zwłaszcza gdy w roku 1989, po 34 od zatwierdzenia projektu, jego pomysłodawca Arsene Heitz wyznał tuż przed śmiercią, iż inspiracją dla niego, jako dla praktykującego katolika, była biblia. Widać tu pewną symbolikę maryjną, zwłaszcza dotyczącą koloru niebieskiego, jak i wzoru i układu korony z gwiazd. Kolor niebieski od czasów biblijnych symbolizuje dziewiczość i niepokolanie Maryi, Trójcę świętą, a także przywodzi na myśl wierność, rzetelność i lojalność. Dzięki takiej interpretacji współautora i projektanta – flaga Europy stała się również flagą Najświętszej Marii Panny, co budzi pewne kontrowersje i nie wszystkim przypadło do gustu.
Używanie flagi UE
Flaga Unii Europejskiej może być eksponowana obok flagi polskiej wyłącznie na drugim miejscu, tj. na lewo od niej. Obie flagi eksponuje się na masztach lub proporcach na tej samej wysokości. Powinna znajdować się na budynkach ambasad i urzędów związanych z Unią, jak również na przejściach granicznych państw członkowskich, na lotniskach międzynarodowych oraz w portach morskich.