Przedślubny zwyczaj regionalny
Wykupiny młodej to przedślubny obyczaj weselny, występujący w niektórych regionach Polski, np. na Śląsku. Najczęściej ma on miejsce przed błogosławieństwem narzeczonych, którego udzielają im rodzice. Bierze w nim udział zarówno młoda para, jej rodzice, jak i rodzeństwo przyszłych małżonków, inna bliższa rodzina oraz druhny i drużbowie.
Wesoła zabawa przedślubna
Ten zwyczaj ma na celu zaoferowanie przez pana młodego różnych rzeczy rodzinie panny młodej w celu uzyskania jej zgody na otrzymanie w zamian ukochanej osoby. Wykupiny zazwyczaj przybierają formę śmiesznej i atrakcyjnej zabawy przedślubnej. Jej ważnymi elementami są targowanie się i wesoły czy przekorny dialog utrzymany w żartobliwym klimacie. Zabawie często towarzyszą okolicznościowe przyśpiewki weselne. Może je wykonywać specjalnie w tym celu zatrudniona osoba, należąca np. do regionalnej kapeli. Do wykupienia przyszłej żony od rodziny pochodzenia służą panu młodemu różne przedmioty, tj. pieniądze, alkohol, biżuteria, kwiaty czy osobiście podpisane i złożone na papierze deklaracje.
Ciekawe formy wydarzenia
Wykupiny mogą odbywać się w różnych lokalizacjach, np. przed domem lub w domu panny młodej. Często odbywają się z udziałem gości weselnych, którzy obserwują przedślubne zmagania narzeczonych. Zabawa zazwyczaj przybiera formę ciekawej rozmowy czy inscenizacji według wcześniej przygotowanego scenariusza. Może też zawierać różne dodatkowe scenki czy zadania dla pana młodego. Każde wykupiny to w zasadzie niepowtarzalne wydarzenie i w dużej mierze nieprzewidywalne. Rodzina młodej może m.in. oferować panu młodemu w zamian za otrzymaną zapłatę zamiast panny młodej np. dużo młodszą siostrę. Do organizacji zabawy potrzebny jest dobry humor i nieco inwencji twórczej.
Znaczenie wydarzenia
Wykupiny młodej są ciekawym punktem w harmonogramie ślubnym, który po latach będzie miłym wspomnieniem czy też historią chętnie opowiadaną znajomym i dzieciom. Pomimo komediowego charakteru wydarzenie to podkreśla bezcenność drugiej osoby w przyszłym małżeństwie. Często okazuje się, że nie wystarczą same pieniądze czy materialne rzeczy w celu dokonania transakcji. Bardziej wartościowe są pisemne obietnice, np. o dozgonnej trosce czy nawet nieco komiczna deklaracja o nie składaniu w przyszłości reklamacji.