Dziecko i misja nocnik

Jak nauczyć korzystać dziecko z nocnika

Nauka korzystania z ubikacji nie jest wcale taka trudna jednocześnie może sprawić wiele problemów nie tylko dziecku ale przede wszystkim jego rodzicom. Aby Twoje dziecko w ogóle mogło podjąć się tego zadania musi osiągnąć odpowiedni wiek i być przygotowane biologicznie. Wszystko tak zależy tak na prawdę od dziecka, każde jest inne i każde będzie uczyć korzystać z nocnika w innym czasie i tempie. A więc jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? To bardzo proste, najpierw musimy kupić nocnik, ustawić go w wolnym miejscu, tak aby dziecko miało do niego swobodny dostęp i mogło się z nim zaznajomić. Łatwość dostępu oraz zainteresowanie dziecka będą tutaj kluczowe.

 

Początkowy etap nauki polega na tym abyśmy zachęcili dziecko do siadania na nocniku nawet w ubraniu, aby był ten schemat. Kiedy Twoje dziecko będzie już swobodnie siadać na nocniku to będzie to sygnał, że możesz przejść na kolejny etap nauczania. Gdy zauważysz oznaki które będą wskazywać na to, że Twoje dziecko chce się załatwić, wtedy trzeba będzie mu pokazać gdzie ma się udać i co ma uczynić. Gdy w końcu wspólnymi siłami uda się załatwić potrzebę naszego dziecka poprawnie ten pierwszy raz to przez kolejne kilka, kilkanaście dni musimy towarzyszyć a przede wszystkim pilnować aby dziecko powtarzało ten sam schemat. Warto od razu nauczyć swoje dziecko higieny, mycie rąk mydłem i wodą. Idealny moment na naukę higieny. Warto chwalić dziecko, nawet za niewielkie sukcesy na każdym etapie nauki.

 

Kolejną radą która może okazać się zbawienna jest ubieranie dziecka w ubranka łatwe do ściągnięcia. Natomiast gdy maluch przez kilka dni będzie bezbłędny w swoich poczynaniach warto zacząć przestawiać się na bieliznę. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko ma swój rytm nauki, nie zawsze i nie od razu będzie odnosić wielkie lub mniejsze sukcesy. Jako rodzic trzeba uzbroić się w dużą cierpliwość i powolutku pokazywać co i jak trzeba wykonywać w prawidłowy sposób, cierpliwość i spokojne tłumaczenie jest najlepszym sposobem w tym wypadku.