Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Bułgaria raczej nie jest kojarzona z turystyką. Tymczasem wielbiciele zabytków mogą znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc na terenach tego państwa. Dla wielu Bułgaria kojarzy się z plażami i tętniącymi życiem kurortami. Tymczasem w kraju tym normą są fantastyczne krajobrazy, urocze miasteczka oraz wieki historii, które zostały zapisane w zabytkach. W Bułgarii można zobaczyć trackie budowle sąsiadujące z granicznymi fortecami Bizancjum, a skalne cerkwie i monastery są ukryte wśród bujnej przyrody.

Jakie Bułgaria zabytki oferuje?

Zwiedzanie zabytków w Bułgarii warto zacząć od jej stolicy. To właśnie Sofia prezentuje zabytki, które sięgają schyłku starożytności. Głównymi zabytkami są bazylika św. Zofii i sobór św. Aleksandra Newskiego. Kolejnym miastem, gdzie można zobaczyć niespotykane zabytki to Melnik, czyli miasto muzeum, gdzie 96 budynków uznano za zabytki przeszłości. W tym miejscu zachowano:

  • domy na pirińskich stokach,
  • stare kościoły,
  • malutkie uliczki.

Z kolei wpisany na listę UNESCO Rilski Monastyr to najważniejszy zabytek Bułgarii, który dla mieszkańców jest narodową świętością. Turystę zachwycą freski ściany głównej cerkwi, białe mury monasteru i kopuła na tle górskich szczytów. Do chętnie odwiedzanych zabytków zalicza się również Płowdiw, czyli miasto powstałe pod wpływem Wschodu i Zachodu. Tutaj turyści mają styczność z brukowanymi uliczkami starówki, pięknymi starymi domami z okresu odrodzenia narodowego, cerkwiami czy uroczymi zaułkami. Będąc w Bułgarii nie można pominąć miasta skansenu, czyli Kopriwszticy, gdzie można obejrzeć niemal 400 zabytkowych budowli. Przeważnie są to kolorowe domy o tradycyjnym wystroju i zdobieniu.

Natomiast zwiedzający Wielkie Tyrnowo mają okazję do podziwiania pozostałości pałaców carskich, starych cerkwi czy ruin siedziby patriarchy na wzgórzu Carewec. Oprócz tego zachwyt budzą odrodzeniowe domy.
W Bułgarii można także odwiedzić skalne miasto-Bełogradczik. To unikalna twierdza wkomponowana w krajobraz. W Jaskini Magura niedaleko tego miasta można zobaczyć prehistoryczne malowidła naskalne. Liczne zabytki można jeszcze spotkać w Parku Przyrodniczym Rusenski Łom, w Bałcziku, Sozopolu i wiele innych. Warto odwiedzić Nesebyr czy Warnę.