Czerwona flaga z białym krzyżem – jedna unikalna, druga najstarsza – czerwone flagi z białymi krzyżami
Czerwona flaga z białym krzyżem nie jest unikatowym wzorem. W Europie do tego opisu pasują dwie flagi, kompletnie różnych państw. Chodzi mianowicie o Szwajcarię i Danię.
Jedna z dwóch takich na świecie
Koncept czerwonej flagi z białym krzyżem nie jest niepowtarzalny. Mimo tego flaga Szwajcarii jest jedną z najbardziej charakterystyczniejszych flag na świecie, dzięki kwadratowemu kształtowi.
Sam krzyż zastosowany na fladze – krzyż grecki – podobnie jak kwadrat da się wpisać wkoło.
Dlaczego jednak Szwajcarzy zaprojektowali sobie taką flagę?
Idea krzyża wyrosła z historii o bitwie pod Laupen. Odbyła się ona w XIV wieku, jednak pozostał zapis o tym, jakoby każdy żołnierz i oficer biorący udział w tej bitwie miał zostać odznaczony krzyżem.
Kolory flagi mogą potwierdzać taką wersję, gdyż czerwień zwykle w heraldyce oznacza krew i walkę, natomiast biel srebro – często używane do odznaczeń oraz czystość.
Oficjalnie flaga Szwajcarii została ustanowiona w 1889 roku.
Prawdziwa matka flag?
Drugą czerwona flaga z białym krzyżem jest flaga Danii. Jest ona prostokątna z charakterystycznym krzyżem skandynawskim. Taki krzyż charakteryzuje się tym, że pionowe ramiona oraz lewe są równej długości natomiast prawe jest dwa razy dłuższe. Flaga duńska jest pierwszą flagą z takim krzyżem.
Legenda powstania tego symbolu jest bardzo ciekawa. Podobno podczas bitwy liwońskiej na duńskiego króla Waldemara II spadła z nieba owa flaga. Dzięki temu, że trzymał ją w ręku miał wygrać bitwę.
Co ciekawa bitwa ta miała miejsce w 1219 roku, zaś udokumentowana wzmianka o tej fladze pochodzi z 1481 roku. Fakty te sprawiają, że flaga duńska jest najstarszą obecnie używaną flagą suwerennego państwa.
Ma to również swoje odzwierciedlenie w innych flagach. Najprawdopodobniej duński symbol był inspiracją do stworzenia flagi Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Wysp Owczych oraz Szetlandów. Wszystkie one zapożyczyły sobie charakterystyczny krzyż skandynawski, który stał się niemalże symbolem mroźnych europejskich terenów.