Myszka komputerowa – garść przydatnych informacji

Myszka komputerowa to jeden z najważniejszych elementów, który towarzyszy nam w trakcie pracy za biurkiem. To również nieodłączne narzędzie graczy, którzy używają go do prowadzenia wielu emocjonujących potyczek w wirtualnych światach. Jakie są rodzaje myszy? Czym się charakteryzują?

  • Myszka komputerowa – warto postawić na jakościowy sprzęt
  • Myszki komputerowe – rodzaje
  • Mysz gamingowa – przyjaciel każdego gracza

Jaki rodzaj myszy wybrać? Myszka optyczna, laserowa, a może klasyczna mechaniczna?

Myszka komputerowa – warto postawić na jakościowy sprzęt

Dla wielu osób myszka komputerowa to tylko dodatek do komputera. Jest to błędne myślenie, ponieważ dobra mysz komputerowa może znacząco podnieść komfort pracy. Niestety użytkownicy komputerów przeważenie decydują się na zakup najtańszego modelu, a to prędzej czy później będzie powodem do narzekań na tego typu sprzęt.

W rzeczywistości jednak wybór myszy do komputera jest bardzo istotny, gdyż to właśnie jej funkcjonowanie w dużej mierze wpływa na jakość i komfort korzystania z komputera. Tym bardziej że z myszy korzysta się w niemal każdej sytuacji: podczas przeglądania Internetu, w trakcie pracy, w mediach społecznościowych i podczas grania w gry wideo.

Myszki komputerowe – rodzaje

Na rynku mamy do wyboru różne typy myszek komputerowych. Wyróżniamy sporo rodzajów tego sprzętu, dzięki czemu każdy może znaleźć egzemplarz dopasowany do swoich indywidualnych potrzeby. Dawniej mysz komputerowa posiadała metalową kulkę oraz dwie rolki. Obecnie wykorzystuje się zupełnie inne technologie. W sklepach do wyboru mamy myszy optyczne i laserowe.

Myszka optyczna wysyła specjalne światło, które odbija się od podłoża. Za wysyłanie światła odpowiadają specjalnie zaprojektowane diody LED. Jest to doskonałe urządzenie do klasycznego użytkowania komputera. Duża zaleta myszki optycznej to szeroka możliwość zastosowania jej na różnych powierzchniach. Można powiedzieć, że jedynym warunkiem, jakie stawia to urządzenie, jest wymóg odbijania światła z powrotem do czujnika optycznego. W związku z tym z takiej myszy możemy korzystać praktycznie na każdej powierzchni poza przezroczystym szkłem.

Z kolei myszka laserowa różni się rodzajem wiązek świetlnych wykorzystywanych do mierzenia prędkości, kierunku i odległości przesunięcia. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj urządzenia wykorzystuje do tego wiązki laserowe, które wykonują swoją pracę lepiej niż klasyczne diody LED. Lasery powodują, iż myszy są bardziej wrażliwe, przez co ich rozdzielczość może być dużo wyższa. Myszy laserowe są chętnie używane przez zaawansowanych graczy i osoby, które posługują się skomplikowanymi programami komputerowymi (graficy komputerowi, architekci, montażyści filmowi).

Dodatkowo wyróżnia się także myszki przewodowe i bezprzewodowe. Mysz przewodowa jest częściej wykorzystywana z uwagi na brak niespodziewanych zakłóceń przy jej pracy oraz świetną szybkość działania. Mysz bezprzewodowa z kolei musi być zasilana za pomocą baterii lub akumulatorów.

Mysz gamingowa – przyjaciel każdego gracza

Myszy gamingowe charakteryzują się bardzo dobrą ergonomią i posiadają bardzo dużo programowalnych przycisków. Oprócz tego mogą się pochwalić bardzo szybkim czasem reakcji, który jest kluczowy w trakcie zmagań na cyfrowych polach bitwy. Trzeba też pamiętać, że dzięki odpowiednio ułożonej dłoni na dobrze wyprofilowanym urządzeniu, ręka nie będzie się męczyć tak bardzo. To z kolei umożliwia skuteczne granie przez znacznie dłuższy czas, niż w przypadku zwykłych myszy komputerowych.

Ze względu na konieczność natychmiastowej reakcji najpopularniejszą myszką gamingową jest przewodowa myszka, która ma opinię nieco szybszej niż myszka bezprzewodowa, w której znajduje się sensor optyczny. Myszki do gier wideo powinny również mieć możliwość szybkiej zmiany ustawień DPI, czyli zwiększenia przy pomocy przycisku prędkości przesuwania kursora i większej precyzji ruchów. Przeważnie do użytku biurowego przy komputerze wystarcza rozdzielczość 1000 DPI, podczas gdy do skutecznego grania potrzebne będzie minimum 2000 DPI. Natomiast niektóre modele myszek gamingowych mają możliwość osiągnięcia nawet 12000 DPI niezależnie do tego, jaki to jest typ myszy!