Skąd wziął się Internet w Polsce? Historia wynalazców największej sieci na świecie

Internet jest narzędziem, który wykorzystujemy do nauki, pracy czy rozrywki. W wielu serialach Internet stał się także przedmiotem żartów, jak w “IT Crowd”. Kiedy zaczęły się początki Internetu w Polsce? Kiedy zaczęły się początki Internetu w Polsce? No i w końcu, internet kto wynalazł to narzędzie?

Początki Internetu na świecie

Umownie mówi się, że początki Internetu zaczęły się od sieci, którą stworzyła organizacja ARPA. Agencja prowadziła badania naukowe służące celom minitarnym, skierowanym przeciwko Związkowi Radzieckiemu. W 1962 roku powołano jednostkę IPTO, która podłączyła kilka komputerów, bez ośrodka centralnego. Celem tego działania było zabezpieczenie, że w przypadku uszkodzenia lub zajęcia przez przeciwnika, reszta sieci będzie w stanie dalej funkcjonować. Na czele jednostki stanął, Joseph Licklider, który w 1952 roku opublikował pracę “Man-Computer Symbiosis”. To była kluczowa publikacja jeśli chodzi o rozwój idei sieci. Podczas pracy dla ARPA, Licklider dążył do stworzenia sieci o znacznie większym zasięgu. Paul Baran dodał nieco więcej do idei sieci. Wymyślił metodę zwaną komuntacją pakietów,

Początki Internetu w Polsce

Pierwsza firma, która doprowadziła Internet do Polski to ATM. W pierwszej połowie lat 90., a dokładniej 1994 roku umieszczono pierwszą stronę rządową. W tym samym roku Internet był ogólnodostępny dla każdego obywatela. Niestety nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, szkoły jeszcze długo były odcięte od sieci Internet. Początkowo swobodny dostęp do sieci miał NASK i kilka instytucji naukowych. Pierwsze połączenie internetowe zostało wykonane z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z Centrum Komputerowym w Kopenhadze. Chociaż początek Internetu w Polsce nastąpił w roku 1991, to dostęp do niego był ograniczony, głównie przez wysokie ceny. Spowodował to monopol NASK-u. W 1996 roku nastąpił przełom w dostępie do Internetu. Telekomunikacja Polska udostępniła swoim abonentom numer 0-20-21-22, za który płaciło się impulsami za każde 3 minuty połączenia z siecią Internet. Rok później zaczęły się pojawiać pierwsze portale informacyjne. Takie były właśnie początki Internetu w Polsce.