Odwrócona flaga Polski czyli kto odwrócił naszą flagę?

Biało-czerwone, czy czerwono białe?

W teorii każdy wie jak wygląda flaga Polski – prostokąt podzielony na dwa pasy, jeden biały drugi czerwony . Innymi słowy biało-czerwona flaga. Występuje jednak czasami błąd, który polega na odwróceniu kolorów w naszej fladze. Taka odwrócona flaga Polski ma czerwony pasek na górze, a biały na dole. I jak się okazuje, są państwa, które właśnie takiej flagi używają.

Kto odwrócił naszą flagę?

Państwa, które posługują się flagą przypominającą tą polską, jednak odwróconą to Indonezja i Monako. Niektórzy wskazują też na land Hesja, w Niemczech, ale oficjalna flaga zawiera oprócz czerwono-białych pasów pole z herbem.
Skupmy się zatem na Indonezji i Monako.

Znaczenie koloru

Dobór kolorów na tak ważnym symbolu jak flaga narodowa nie może być przypadkowy. Najczęściej barwy narodowe są związane z historią kraju i społeczeństwa. Przykładowo – kolory na polskiej fladze to biel i czerwień. Biel jako wartość duchowa to odpowiednik niepokalania i czystości, czerwień zaś reprezentuje walkę, życie i krew.
Odnosząc to do naszej historii, jest to symbol cnót uważanych za narodowe, krwi i walki przelanej w obronie kraju.
Jest to jednak odniesienie do naszego pojmowania kolorów i ich znaczenia.

Flaga Indonezji

Jest nazywana Sang Dwiwarna, czyli żyjący człowiek i ma 800 lat – oficjalnie jednak 76, gdyż uchwalono ją dopiero w 1945 roku. Nazwa odnosi się do znaczenia jej kolorów.
W Indonezji bowiem biel oznacza duszę, a czerwień ciało. Można to zinterpretować w taki sposób, że flaga oznacza obywatela, człowieka.

Flaga Monako

Flaga Polski i flaga Monako ma podobne pochodzenie. Mianowicie obie pochodzą od herbów rodowych. Z tą różnicą, że polska flaga pochodzi od herbu Przemysła II z 1295 roku, a Monako od herbu rodu Grimaldich. W obu tych herbach występowały kolory czerwony i biały.

Ciekawostka historyczna

Odwrócona flaga polska występuje jeszcze w naszej własnej historii. Prostokąt z dwoma pasami – czerwono białymi – była to flaga Wielkiego Księstwa Poznańskiego, czyli ziem polskich pod zaborem pruskim.